Spis treści

Linia światła na profilach LED

Nowoczesne oświetlenie pozwala tworzyć niesamowite efekty wizualne w oparciu o odpowiednio dobrane komponenty oświetleniowe. Tak jak dawniej w przypadku oświetlenia dekoracyjnego skupiano się raczej na żyrandolu czy też kinkietom, tak teraz, dzięki nowoczesnym technologiom LED coraz popularniejsze stają się linie światła na profilach LED. Co to takiego? Otóż jest to długa linia świecąca wzdłuż całą swoją powierzchnią, co umożliwia wykonywania unikalnych wzorów dekoracyjnych, niedostępnych dla wcześniej stosowanych typów oświetlenia. Opierając się o taśmy LED bądź neon LED, stworzyć można praktycznie nieskończenie długą linię oświetleniową, zapewniającą niezapomniane wrażenia wizualne. Linia LED może być np. cienką kreską, która służy jako obwoluta dekoracyjna innego elementu. Możemy stworzyć również grube linie świetlne LED, które będą dominującym efektem w danym pomieszczeniu czy elewacji. Różnorodność rozwiązań możliwa jest dzięki szerokiemu spektrum dostępnych produktów i rozwiązań zarówno, jeśli chodzi o same źródła światła, jak i modele dostępnych profili aluminiowych do LED.

Nowoczesne oświetlenie za pomocą taśmy LED bądź neonów LED

Nowoczesne oświetlenie za pomocą taśmy LED bądź neonów LED

Linia światła LED – taśma czy neon?

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć w przypadku decyzji dotyczącej stworzenia linii światła LED, jest wybór źródła światła. Jest to bardzo ważny wybór, szczególnie że w każde z nich ma swoje wady i zalety.

Głównym rozwiązaniem, jeśli chodzi o linie świetlne LED, są taśmy LED. Stosowane są od bardzo dawna, praktycznie od początku użytkowania diod SMD LED. Ich popularność jest dużą zaletą, jako że dzięki temu dostępnych jest wiele różnych modeli o różnorodnych właściwościach. Pierwszym z nich są jednokolorowe taśmy LED. Jest to najbardziej różnorodny segment źródeł na linie światła LED pozwalający odpowiednio dostosować je do wymagań. W przypadku potrzeby mocnego światła wybrać możemy taśmy LED 5050 bądź taśmy LED 5630 o dużej mocy oświetleniowej, ale również sporym poborze mocy. Idąc w drugą stronę, dążąc do jak najmniejszego poboru energii, użyć można taśmy LED 3528 i taśmy LED 2835, których pobór potrafi być wielokrotnie niższy. Służą jednak głównie jako oświetlenie dekoracyjnie. W przypadku chęci uzyskania równomiernej linii światła najczęściej wykorzystuje się taśmy 2835 o gęstości 120 diod na metr. Coraz bardziej popularne stają się również taśmy LED COB, które nie mają punktów diodowych, jako takich a zalane są 1 linią luminoforu, po całej swej długości. Pozwalają uzyskać równomierną linię światła nawet przy niskich profilach i warto w takich sytuacjach pomyśleć właśnie o taśmie LED COB.

Linie LED

Innym rodzajem taśm LED są taśmy wielokolorowe. W zależności od rodzaju pozwalają sterować taśmą w wybranym zakresie. Jeśli nie interesują nas barwy poza barwą białą, to wybór paść powinien na taśmy LED CCT, które pozwalają sterować barwą biała w zakresie od ciepłej do zimnej. Przeciwnością jest taśma LED RGB, która pozwala na sterowanie kolorami poprzez mieszanie barw podstawowych – czerwonej, zielonej i niebieskiej. Co prawda pozwala ona stworzyć barwę białą dzięki połączeniu wszystkich trzech barw, jednak jeśli zależy nam na konkretnej barwie bieli jak ciepły czy zimny, należy wybrać taśmy LED RGBW. Finalnie możliwość sterowania pełnym spektrum bieli i koloru daje nam taśma LED RGB+CCT. Innym rodzajem taśm jest taśma LED cyfrowa, która pozwala na tworzenie specjalnych płynnych programów, dzięki czemu osiągnąć można np. płynące linie świetlne LED. Pamiętać trzeba o tym, że każdy z powyższych modeli wymaga jeszcze sterownik, który pozwoli taką linię światła LED kontrolować. Obecnie jednym z najpopularniejszych systemów sterowania jest Mi Light – system prosty i niezawodny, a przy tym dający spore możliwości kontroli nad wybranymi elementami naszego systemu.

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Kolorowe linie LED

Innym coraz częściej stosowanym typem źródła, jeśli chodzi o linie LED, jest neon LED. Działa on na podobnej zasadzie jak taśma, jednak zabudowany jest w specjalną gumową oprawę, która pozwala uzyskać równomierną linię światła bezpośrednio na samym neonie LED, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów rozpraszających. Jego dużą zaletą jest również odporność zarówno mechaniczna, jak i szczelność. Można go również w prosty sposób wyginać w górę i dół, jak i na boki, co czyni z niego lepszy wybór, gdy tworzymy nie tyle linie światła LED, ile bardziej półkola czy inne faliste kształty. Jest również dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na wąskiej linii światła, czy też nie mamy możliwości użycia profili aluminiowych do LED. W innych przypadkach częściej wybiera się taśmy LED ze względu na ich różnorodność i prostotę montażu w profilach.

Linie świetlne LED

Zobacz również nasze inne artykuły o profilach do taśm LED

Linia LED z profilu aluminiowego

To właśnie profile aluminiowe są elementem nośnym dla linii światła LED. Linia LED z profilu aluminiowego pozwala na wybranie szerokości elementu świecącego, sposobu montażu (natynkowy, wpuszczany), oraz na wykonanie linii świecącej, chociażby z odbicia. Profile aluminiowe LED – podobnie jak taśmy – występują w różnych wersjach. Podzielić je można na kilka gurb. Pierwsza z nich są profile LED meblowe. Są to z reguły wąskie profile dedykowane dla montażu jednej taśmy LED. Możemy je podzielić na profile natynkowe, wpuszczane i kątowe. Inną grupą są profile architektoniczne. Są one większe, montujemy w nich większa ilość taśm, oraz nie ma tak prostego podziału, jak w przypadku profili LED meblowych do taśm, ze względu na dużą różnorodność i mnogość rozwiązań wśród profili architektonicznych.

Linia LED w profilu aluminiowym

Jeśli chodzi o linie światła LED, jest jedna rzecz, o której warto pamiętać – im głębszy profil, tym bardziej rozbić możemy światło na jego kloszu, uzyskując bardziej równomierną linię. Spowodowane jest to tym, że diody odsunięte są dalej od samego klosza, dzięki czemu w mniejszym stopniu prześwitują i dają światło punktowe. Do klosza dociera już światło rozproszone, co pozwala na uzyskanie dokładnie równej linii światła LED. Za przykład może posłużyć natynkowy profil LUMINES typ Y, oraz wpuszczany profil LUMINES typ G. Zarówno jeden, jak i drugi mają głębokość sięgającą 16 mm, co pozwala na uzyskanie wąskiej, ale równomiernej linii światła z użyciem odpowiednio gęstej taśmy LED. W przypadku, gdy chcielibyśmy mieć szerszą linie LED, wystarczy wykorzystać profil dedykowany dla 2 taśm montowanych obok siebie. Jednym z profili Tegu typu jest natynkowy profil LED Dileda i jego podtynkowy odpowiednik – profil LED inDileda. Rozwiązaniem dla 3 taśm jest natynkowy profil LED Iledo i wpuszczany profil INSO. Każdy z tych modeli dzięki odpowiedniej wysokości pozwala na osiągnięcie równomiernego światła na kloszu. Dzięki temu nasza linia światła LED może mieć różne szerokości w zależności od tego, jaką sobie wymarzyliśmy. Oczywiście istnieje większa gama profili aluminiowych do taśm LED i linie mogą mieć również znacznie większe szerokości.

Linia LED wisząca

Linie światła LED i ich łączenia

Użycie taśm LED czy też neonów LED pozwala tworzyć dosłownie dowolnej długości linie świetlne LED. Same elementy łączyć można ze sobą za pomocą przewodów lub specjalnych złączek dedykowanych do spinania linii LED razem. Profile natomiast często posiadają specjalne łączniki umożliwiające usztywnienie całej konstrukcji linii. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest odpowiednie doprowadzenie zasilania pod linie światła LED. Zarówno taśmy LED, jak i neony LED w większości przypadków są produktami niskonapięciowymi. Dlatego też, aby odpowiednio zasilić tego typu produkty, warto zdecydować się na dobry zasilacz do LED. Najczęściej stosowane są zasilacze 12V. Ich zaleta jest duża różnorodność zarówno, jeśli chodzi o same zasilacze LED, jak i całe oprzyrządowanie. Linia światła LED 12V ma jednak pewien mankament – ze względu na spadek napięcia na ścieżkach źródła światła zasilanie należy wpinać co jakiś czas, optymalnie, tak by szeregowo nie zasilać odcinków dłuższych niż 5 m. Dlatego też do dłuższych odcinków LED polecamy taśmy LED 24V oraz neony LED 24V. Analogicznie do tego stosuje się wtedy zasilacze LED 24V. Jest to rozwiązanie lepsze ze względu na fakt, iż dzięki wyższemu napięciu, osiągamy mniejsze spadki na długości, co pozwala szeregowo zasilać nawet dwukrotnie dłuższe odcinki taśm czy tez neonów LED.

Łączenie linii LED

Linie świetlne LED do ogólnego zastosowania

Wszystko to wydaje się dość skomplikowane, jednak w rzeczywistości wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też, linie świetlne LED coraz częściej pojawiają się w przestrzeni prywatnej i publicznej zarówno, jako elementy dekoracyjne, jak i główne źródła światła. Linie światła LED napotkać m.in.:

  • W galeriach handlowych, jako podkreślające elementy dekoracyjne;
  • W domach jednorodzinnych, jako zamienniki gotowych lamp;
  • W parkach i na skwerach, jako oryginalne oprawy najazdowe (dzięki stosowaniu specjalnych profili najazdowych do taśm LED)
  • Na elewacjach budynków, jako dekoracyjne elementy ścienne;
  • Dokoła domów, jako zamiennik dla oświetlenia podbitki;
  • W sklepach, jako główne oświetlenie liniowe;

Linia świetlna LED

To tylko niektóre z przykładów tego, jak linia światła LED może zostać wykorzystana. Dzięki szerokiej gamie źródeł światła, elementów sterujących i profili aluminiowych do LED, wykorzystać je można praktycznie wszędzie tam, gdzie sobie wymarzymy.

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 2 listopada 2020