Spis treści

Oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu – jak rozplanować?

W każdym mieszkaniu – niezależnie od jego powierzchni i układu – oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Jeszcze większe znaczenie ma układ oświetlenia w niewielkich pomieszczeniach; zbyt jasne i mocne światło może spowodować dyskomfort, zbyt małe źródło światła sprawi natomiast, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. O czym zatem warto pamiętać przy planowaniu oświetlenia w niewielkich pomieszczeniach lub generalnie – w małych mieszkaniach?

Oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu – jak rozplanować? - oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu

Oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu – jak rozplanować? – oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Oświetlenie w małym mieszkaniu: o czym pamiętać? – oświetlenie w niewielkim pomieszczeniu

Jeśli chodzi o planowane nieruchomości Warszawa, Kraków czy Wrocław zdecydowanie przodują pod kątem nowych inwestycji deweloperskich. Wiele z budowanych lokali mieszkalnych jest jednak stosunkowo niewielkich – a w dodatku bardzo często mają małe okna, przez co w niektórych mieszkaniach (zwłaszcza na niższych piętrach) panuje specyficzny półmrok. To dlatego tak istotne jest, by właściwie rozplanować oświetlenie w niewielkim mieszkaniu.

W pierwszej kolejności należy zrezygnować z dużych, wiszących lamp czy wielkich żyrandoli – i dotyczy to zarówno całego mieszkania jak i poszczególnych pomieszczeń (jeśli są wyraźnie mniejsze od reszty). Takich rozwiązań należy unikać z jednego powodu – optycznie obniżają pomieszczenie. W przypadku pomieszczeń o niewielkiej powierzchni jest to zdecydowanie niewskazane. 

Po drugie – warto zadbać o to, by klosze lamp były półprzezroczyste – przyciemnione światło również może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Znacznie lepszym pomysłem jest zamontowanie oświetlenia emitującego jasne (chociaż nie ostre) światło. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się dodatkowo lustra lub meble z połyskiem, w takim świetle pokój będzie wydawać się nieco większy. 

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Na jakie oświetlenie warto postawić w małych pomieszczeniach?

W przypadku salonu, sypialni, domowego biura czy pokoju dziecka znacznie lepiej od klasycznych lamp wiszących lub stojących może sprawdzić się nowoczesne oświetlenie ledowe – które można łatwo rozmieścić w różnych punktach pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład przymocowanie taśm ledowych w taki sposób, by podświetlić wnęki, półki z książkami czy podwieszane szafki. Jeśli chodzi o oświetlenie ledowe, warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością źródeł światła – w jednym pomieszczeniu lepiej ograniczyć się do dwóch lub trzech. 

OPRAWA PODTYNKOWA BALITuby sufitoweZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
lampa-sufitowa-okragla-szara-sovana-top-45-smart-gr-az3441Plafony do przedpokojuZobacz produkty

Oświetlenie może zmienić nawet proporcje pomieszczenia

Niezależnie, czy chodzi luksusowe mieszkania w Warszawie, czy też np. o bloki z tzw. wielkiej płyty, wiele lokali ma charakterystyczny układ. Mowa m.in. o długim, wąskim przedpokoju. Dzięki pewnym trikom oświetleniowym można jednak nieco zmienić proporcje takiego pomieszczenia – doświetlając jego dłuższe ściany (np. za pomocą kinkietów na wysięgnikach z regulowanymi ramionami). Z kolei w przypadku niskich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe z… odkrytymi żarówkami. Oświetlenie warto zatem wykorzystać nie tylko do właściwego doświetlenia mieszkania, ale także do sprawienia, by optycznie wyglądało na znacznie większe i przestronniejsze. 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 24 listopada 2021