Spis treści

Taśma LED w rytm muzyki – jak zrobić?

Decydując się na wielokolorowe oświetlenie LED, ciekawym rozwiązaniem jest taśma LED w rytm muzyki – jak zrobić taki projekt i czym się on charakteryzuje? Standardowe aranżacje oparte o tamy LED RGB czy RGBW opierają się o statyczne kolory, czy też predefiniowane tryby dynamiczne. Natomiast Ledy w rytm muzyki opierają się na tym, że tryby pracy dynamicznie zmieniają się właśnie zgodnie z muzyką. Wbrew pozorom stworzenie takiego systemu nie jest wcale skomplikowane i nie różni się znacząco od klasycznego systemu sterowania taśmami. Główna różnica polega na tym, że diody w rytm muzyki potrzebują specjalnego sterownika, który powiąże dźwięk z oświetleniem. Dzięki temu osiągnąć można niepowtarzalny efekt, który idealnie sprawdzi się podczas każdej imprezy. Pasek LED w rytm muzyki będzie więc idealnym rozwiązaniem na dyskotekach, w knajpach, ale również w domach jednorodzinnych, w których muzyka jest stałym gościem. Jeśli zainteresowała Was taśma LED w rytm muzyki, jak zrobić tak ciekawy system? Zapraszamy do poniższego artykułu.

Najlepsza taśma LED

Najlepsza taśma LED

zestaw-led-smart-rgb-z-funkcja-muzyczna (1)ZESTAW LED SMART RGB Z FUNKCJĄ MUZYCZNĄZobacz produkt
tasma-led-rgb-wls-x-rgb-5m-tuya-smartTAŚMA LED RGB WLS-X-RGB 5M TUYA SMARTZobacz produkt
STEROWNIK MUZYCZNY LED RGBW S52T (MIKROFON) - CYFROWYSTEROWNIK MUZYCZNY LED RGBW S52T (MIKROFON) - CYFROWYZobacz produkt

Ledy w rytm muzyki

Myśląc Ledy w rytm muzyki, od razu do głowy przychodzą taśmy LED. Jest to powiązanie jak najbardziej prawidłowe. Najczęściej i w najprostszy sposób, Ledy w rytm muzyki stworzymy właśnie w oparciu o taśmy ledowe. Jak jednak sprawić, żeby reagowały one na dźwięk? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Tym, co jest potrzebne, aby uzyskać taki efekt, jest sterownik muzyczny. Sterowniki muzyczne są to specjalne urządzenia, które montujemy między elementem zasilającym a źródłem światła. Działa on na podobnej zasadzie, co klasyczny ściemniacz do taśm LED, czy też sterownik LED RGB, czy RGBW. Czym więc różni się od nich sterownik muzyczny LED?

Zobacz również nasze inne artykuły o taśmach LED

Aby rozruszać Ledy w rytm muzyki, sterowniki posiadają dedykowane sposoby połączenia się ze źródłem dźwięku i stosownie od otrzymanego sygnału dźwiękowego nadają rytm ustawionemu na nich programowi. Najczęściej stosuje się 2 sposoby komunikacji. Pierwszym z nich jest dodatkowe, dedykowane do spięcia ze źródłem dźwięku gniazdo AUX. Plusem tego rozwiązania jest to, że jest on o bardzo czułe, jeśli chodzi o zmiany dźwiękowe. Natomiast minusem może być problem połączenia źródła dźwięku ze sterownikiem przewodem AUX. Jeśli potrzebujemy prostszego pod względem montażu rozwiązania, warto wybrać model z wbudowanym mikrofonem. Wtedy to mikrofon przechwytuje dźwięk i odpowiednio dostosowuje program. Jest to rozwiązanie znacznie prostsze w instalacji, jednak jest również mniej czułe i jeśli zależy nam na dobrym odwzorowaniu zmian diody w rytm muzyki, lepszym rozwiązaniem będzie opcja z AUX.

ledy w rytm muzyki

Taśma LED w rytm muzyki

Wiedząc już jak działa taśma LED w rytm muzyki, przejść możemy do szczegółów stworzenia takiej instalacji. Realnie nie różni się ona znacząco od standardowej instalacji taśm wielokolorowych. Na początek rozważyć trzeba, co nas interesuje. Czy tym, co chcemy stworzyć, jest taśma LED RGB w rytm muzyki, czy może interesuje nas bardziej rozbudowana opcja i zdecydujemy się na model RGBW? Może być to dowolna taśma LED RGB czy też taśma LED RGBW na napięcie 12/24V. Następnym elementem jest dobór sterownika muzycznego. Mimo niewielkich różnic należy pamiętać o tym, że taśma RGB i RGBW będzie wymagać innego sterownika. Dla przykładu taśma RGB wykorzysta sterownik S30M, natomiast RGBW – S32M. W kolejnym etapie Ledy w rytm muzyki będą potrzebować jedynie zasilacza do taśm LED. Zapewni on odpowiednio mocne, wystabilizowane napięcie zarówno sterownikowi, jak i samym paskom LED. Oczywiście w zależności od wybranej taśmy trzeba dobrać odpowiednią przetwornicę. Jedna taśma będzie potrzebować zasilacza 12V, inną trzeba będzie wyposażyć w zasilacz 24V. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, czy zasilacz, sterownik i taśma dedykowane są do pracy pod tym samym napięciem.

ledy w rytmie muzyki

Diody cyfrowe a rytm muzyki i sterownik

Dla osób posiadających bardziej wysublimowane wymagania dotyczące dynamicznych programów taśmy, idealnym wyborem będą natomiast taśmy cyfrowe LED. Jak mają się diody cyfrowe, a rytm muzyki i sterownik muzyczny. Pomijając oczywisty fakt, czyli konieczność wyboru taśm cyfrowych, należy wybrać sterownik muzyczny LED cyfrowy. Na czym jednak polega różnica, jeśli chodzi o zwykłe Ledy w rytm muzyki, a taśmy cyfrowe sterowane w ten sposób. Taśmy cyfrowe posiadają adresowalne odcinki na jednym pasku LED. W prostych słowach taśma składa się z wielu małych odcinków, które mają swój własny numer. Dzięki temu cyfrowy sterownik muzyczny potrafi nadać sygnał na pojedynczy element taśmy (wysyła sygnał pod konkretny numer). Umożliwia to tworzenie unikalnych efektów takich jak np. płynięcie światła czy skokowe zmiany wielu barw na jednym pasku w rytm basu. Jest to nieosiągalne dla taśm klasycznych, gdzie kolor zmienia się na całości elementu. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasza taśma LED w rytm muzyki tworzyła bardziej skomplikowane efekty, wybór paść powinien właśnie na diody cyfrowe.

taśma LED

Ledy migające w rytm muzyki

Podsumowując, jeśli interesują Was Ledy migające w rytm muzyki, to w łatwy sposób wykonamy je w oparciu o taśmy LED. Mogą to być to klasyczne taśmy LED RGB, czy też diody cyfrowe LED. Opierając się o sterownik muzyczny, komunikujący się poprzez AUX, lub mikrofon, łatwo skomunikować możemy taśmę ze źródłem dźwięku. Pozwoli to uzyskać niesamowity i zaskakujący efekt, który sprawdzi się przy każdej okazji, której towarzyszy nam muzyka. Fakt, że zastosować możemy cyfrowe Ledy w rytm muzyki sprawią, że łatwo możemy tworzyć skomplikowane efekty świetlne w oparciu o dźwięk. Jeśli ktoś poszukuje natomiast prostszego i tańszego rozwiązania, to zastosowana może być zwykła taśma LED RGB w rytm muzyki. Wszystko to jest bardzo proste zarówno w użytkowaniu, jak i montażu, co pozwala wprowadzić interesujące, nowoczesne rozwiązanie nawet oświetleniowym laikom.

sterownik Elegant

W artykule omówiono fascynujący projekt z wykorzystaniem taśmy LED w rytm muzyki. Takie oświetlenie stanowi ciekawą alternatywę dla standardowych statycznych lub predefiniowanych trybów dynamicznych taśm LED. Taśmy LED w rytm muzyki reagują dynamicznie na dźwięk, tworząc efekty świetlne, które idealnie komponują się z muzyką. Projekt ten może być stosowany na imprezach, w knajpach, a także w domach, gdzie muzyka odgrywa ważną rolę. Aby stworzyć taśmę LED w rytm muzyki, potrzebny jest specjalny sterownik muzyczny, który łączy dźwięk z oświetleniem. Istnieją dwa główne sposoby komunikacji: za pomocą gniazda AUX lub wbudowanego mikrofonu. Wybór zależy od preferencji i potrzeb użytkownika. Sterownik muzyczny działa jako pośrednik między źródłem dźwięku a taśmą LED, dostosowując efekty świetlne do rytmu muzyki. Ważnym elementem projektu jest dobór odpowiednich komponentów, takich jak taśmy LED RGB lub RGBW oraz sterownik muzyczny. Diody LED mogą być również cyfrowe, co umożliwia bardziej zaawansowane efekty świetlne, dzięki możliwości kontroli poszczególnych odcinków taśmy. Podsumowując, taśma LED w rytm muzyki to fascynujący projekt, który można łatwo zrealizować, aby dodać niepowtarzalnego efektu świetlnego do różnych wydarzeń i wnętrz. To kreatywne rozwiązanie, które sprawi, że muzyka stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna wizualnie.

Najlepsza taśma LED

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 17 lutego 2021