Spis treści

Ranking taśm LED, czyli jaką taśmę LED wybrać?

 

Decydując się na oświetlenie oparte o taśmy LED, należy podjąć decyzję odnośnie do wielu rzeczy. Przede wszystkim należy dobrać najbardziej odpowiadającą nam taśmę. Następnie trzeba do niej dobrać odpowiedni zasilacz LED oraz profil aluminiowy LED, które zapewnią prawidłową pracę przez wiele lat. Nie jest to łatwe, dlatego też, aby nieco ułatwić Wam zadanie, postanowiliśmy przygotować swoisty ranking taśm LED. Opiszemy w nim podstawowe różnice między taśmami, co powinno ułatwić Wam wybór odpowiednich pasków LED do danej realizacji. Będzie to ranking ogólny, skupiony na głównych różnicach między taśmami, bez uwzględnienia konkretnych modeli. Jest to o tyle ważne, że w zależności od modelu i producenta taśmy potrafią mieć różne parametry. Niejednokrotnie, na pierwszy rzut oka słabsza profesjonalna taśma LED może mieć parametry zbliżone do mocniejszych wersji ekonomicznych. Przejdźmy jednak do sedna, jeśli wahacie się jak wybrać taśmę LED do projektu, który teraz realizujecie, zapraszamy do zapoznania się z poniższym rankingiem taśm LED.

Chcesz nowoczesne oświetlenie

Chcesz nowoczesne oświetlenie

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Taśma LED 5050 czy 3528?

Zanim przejdę do porównania słowo wstępu odnośnie do tego, czym są często widoczne numery opisujące taśmy takie jak taśma LED 5050 czy 3528. Otóż jest to nic innego jak oznaczenie diody zastosowanej w danym pasku LED. Dla przykładu taśmy ledowe 5050 oparte są o diody SMD o wymiarze 50×50. Natomiast pasek ledowy 3528 to taśma na diodach SMD o wymiarze 35×28. Proste prawda? Czym jednak różnią się te taśmy od siebie?
Taśmy LED SMD 5050 są taśmami, które wykorzystywane są wtedy, gdy potrzebujemy dużo światła i nie zależy nam na dużej ilości diod na taśmie. Innymi słowy, są to taśmy mające mniej punktów świetlnych, jednak dużej mocy. Jeśli diody nie są widoczne bezpośrednio, często wykorzystuje się je ze względu właśnie na ich moc. Są dobrym wyborem w przypadku oświetlenia podszafkowego, gdy chcemy doświetlić blaty robocze, czy też, jako taśmy schowane we wnęce, gdy zależy nam na dużej ilości światła wychodzącego z zabudowy. Rozwinięciem idei taśm 5050 są taśmy LED SMD 5630, cechujące się jeszcze większym poborem mocy, ale przy tym, również mocniejszym światłem. Stosuje się je głównie wtedy, gdy taśmy mają być głównym źródłem światła w pomieszczeniu.

Taśmy LED 3528 to paski oparte o mniejsze diody cechujące się mniejszą mocą. Jako takie, służą głównie, jako oświetlenie dekoracyjne. Dzięki mniejszej mocy diody mniej się grzeją, co pozwala na spokojny montaż większej ilości diod na pasku. Sprawia to, że gęste taśmy LED dają bardziej równomierne światło w miejscach gdzie nie ma dużo miejsca na rozproszenie światła. Zastanawiając się więc, co sprawdzi się bardziej, taśma LED 5050 czy 3528 należy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od paska ledowego. Czy ma być to oświetlenie typowo dekoracyjne, czy mocne dające dużą ilość światła. Następnie zgodnie z powyższym wybrać odpowiedni model taśmy.

ranking Taśm LEDowych

Taśma LED 2835 czy 5050?

Obecnie najbardziej popularnym modelem taśm ledowych jest taśma LED SMD 2835 – tutaj pytanie taśma LED 2835 czy 5050 nie jest takie oczywiste jak wyżej. Wynika to z faktu, że taśmy LED SMD 2835 oparte są o nowocześniejszą wersję SMD3528. Dzięki zmianie złącz w samym chipie, diody te pozwalają na wiele więcej niż poprzednia generacja. Na pierwszy rzut oka taśmy 3528 i taśmy 2835 nie różnią się od siebie. Prawda jest taka, że często jest tak w rzeczywistości. Będąc naturalnym następcą modeli 3528 taśmy LED 2835 często trzymają te same parametry, co czyni z nie głównie oświetlenie dekoracyjne. Jednak diody SMD 2835 mają tę przewagę, że można stosować ich znacznie więcej, oraz w większym stopniu podkręcać ich moc bez obawy, że taśma będzie się przegrzewać. Dlatego też często stosuje się paski LED 2835 również, jako mocne świetlenie. Musi być to jednak konkretny model o dużej ilości diod na metrze (jak np. taśma 1020 LED/m). Może być to także taśma LED profesjonalna o odpowiednio podkręconych parametrach świetlnych. Przez to, decyzję czy lepiej sprawdzi się konkretna taśma LED 2835, czy 5050 warto podeprzeć weryfikacją tego, jaką ma moc i ile lumenów emituje. Dopiero to daje pełny obraz sytuacji.

taśma LED RGB

Jak wybrać taśmę LED?

Znając już podstawowe różnice między chipami warto więc zadać sobie pytanie jak wybrać taśmę LED? W przypadku, gdy interesuje nas taśma jednokolorowa przede wszystkim należy brać pod uwagę to, co opisaliśmy powyżej. W zależności od tego, jak mocnego oświetlenia oczekujemy warto kierować się mocą, gęstością i rodzajem diody zastosowanej w taśmie. Należy brać jednak pod uwagę inne aspekty, które mogą mieć wpływ na wybór modelu. Jeśli taśmy montowane będą w miejscu narażonym na wilgoć warto wybierać zabezpieczane lakierem bądź silikonem taśmy LED IP65. W przypadku opcji zalania jej całkowicie wodą idealna będzie natomiast taśma LED wodoszczelna IP68. Innym wyznacznikiem może być sposób montażu. Na przykład jeśli chcemy wyginać pasek ledowy w łuk, najlepszym wyborem będą elastyczne taśmy LED robione na specjalnym podkładzie PCB, który to umożliwia. Jeśli natomiast mamy możliwość montażu taśmy w jednej płaszczyźnie, a chcemy by światło emitowane było w bok, istnieją coś, co zwie się taśma LED boczna, na której diody zamontowane są równolegle do podkładu.

Warto również wspomnieć o taśmach LED COB. Używamy ich, gdy nie chcemy mieć widocznych punktów światła przy bardzo niskich profilach i wnękach.
W przypadku taśm wielokolorowych wybór zależy natomiast od tego jak dużą różnorodność sterowania potrzebujemy. Jeśli sterować chcemy jedynie barwą białą w zakresie ciepły zimny wystarczy nam taśma LED CCT. Taśma LED RGB natomiast to najprostszy model, gdy zależy nam głównie na kolorach z zakresu palety czerwony, zielony, niebieski i ich pochodnych. W przypadku taśm RGB jednak kolor biały jest wynikłą z połączenia tych 3 barw. Dlatego też, jeśli zależy nam na określonej barwie białej, jako dodatku to taśma LED RGBW jest tym, czego powinniśmy użyć. Jeśli natomiast chcemy mieć zarówno kolory jak i różne barwy bieli powinniśmy skorzystać z taśm RGB+CCT. Warto nadmienić, że istnieje też coś takiego jak taśma LED cyfrowa. Dzięki możliwości nadawania sygnału na konkretne odcinki taśmy pozwala to tworzyć nieosiągalne dla klasycznych taśm efekty dynamiczne.

tasma-led-cyfrowa-rgbnw-24v-tm1914-192w-m (1)TAŚMA LED CYFROWA RGB+NW 24V TM1914 19,2W/MZobacz produkt
tasma-led-rgb-cyfrowa-12v-ws2811-hilight-144w-mTAŚMA LED RGB CYFROWA 12V WS2811 HILIGHT 14,4W/MZobacz produkt
tasma-led-rgb-cyfrowa-12v-ws2811-hilight-72w-mTAŚMA LED RGB CYFROWA 12V WS2811 HILIGHT 7,2W/MZobacz produkt

Zobacz również nasze inne artykuły o taśmach LED

taśma LED w kuchni

Taśma LED 24V czy 12V

Innym wyznacznikiem wyboru taśm jest ich napięcie zasilające i idące za nim pytanie – taśma LED 24V czy 12V? O ile obie opcje mają swoje plusy i minusy o tyle kierując się tym, że jest to swoisty ranking taśm LED to na pierwszym miejscu postawiłbym taśmy LED 24V. Podstawową zaletą taśm LED 12V jest duży wybór zasilaczy i sterowników. Taśmy LED 12V przez lata były standardem, jeśli chodzi o paski LED. Stąd też, olbrzymia liczba akcesoriów dostępnych właśnie na to napięcie. Coraz częściej jednak stosuje się taśmy LED 24V. Wynika to z faktu, że stosując 24V ograniczamy spadki napięć na ścieżkach taśmy i przewodach. Dzięki temu możemy szeregowo zasilić dłuższe odcinki taśm LED. Dla 24V, jako bezpieczne wskazuje się 10m, gdzie dla 12V jest to 5m zasilania szeregowo. Taśmy LED 24V pozwalają też na stosowanie mniejszej ilości osprzętu np. sterowników. Są one w stanie przy tej samej mocy, dzięki wyższemu napięciu obsłużyć mogą większe obciążenie, co zmniejsza ich ilość. Innymi słowy, przy większych realizacjach, gdzie stosujemy dłuższe odcinki taśmowe znacznie lepszym wyborem będą taśmy LED 24V. Przy czym w przypadku krótkich odcinków nie ma to aż tak dużego znaczenia.

jakie rodzaje taśm LED

Jak wybrać dobre LEDY?

Zastanawiając się nad zakupem taśm LED, zastanawiamy się jak powinniśmy dokonać właściwego wyboru. Jak wybrać dobre LEDY? Podczas wyboru taśmy LED w celach dekoracyjnych warto zdecydować się na taśmę o mocy do 9,6W. Natomiast taśmy stanowiące główne oświetlenie powinny wynosić w granicach od około 14,4W. Możemy także zdecydować się na pośrednią moc taśmy. Jest to dobry wybór zarówno jeśli zależy nam na oświetleniu głównym jak i dekoracyjnym. Wybierając taśmę o pośredniej mocy mamy możliwość jej dowolnej regulacji za pomocą sterownika.

TAŚMA LED COB 24V | 9W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K +/-300K | 100LM/W | RA 90 | 5M | 12,5MM | PROF+
TAŚMA LED COB 24V | 9W

Wodoszczelna taśma COB IP68 9W od firmy PolskiLED o kodzie AA-343-COB-9W-5144. Barwa światła biała zimna 7100K.

Zobacz produkt

Sterownik zakupujemy osobno w razie potrzeby. Zazwyczaj jednak zdarza się tak, że nie jest to konieczne. Taśma o mocy około 8W spokojnie poradzi sobie jako dekoracyjne oświetlenie każdego pomieszczenia. Pamiętajmy, by dokonywać zakupy w sposób przemyślany. Od właściwie dobranego oświetlenia zależy znacznie więcej niż sam wygląd danego miejsca. Odpowiednio oświetlony pokój to także dobre samopoczucie i komfort.

Jak wybrać dobre LEDY?

Jak wybrać dobre LEDY?

Taśma LED jaka moc?

Wybierając model do swojej inwestycji bardzo ważnym jest sprawdzić jedno – taśma LED jaka moc na metr? Innymi słowy, jaki pobór mocy będą mieć montowane przez nas taśmy. Pamiętając, że jest to swoisty ranking taśm LED poniżej podzielimy taśmy w zakresie moc-zastosowanie, co ułatwi wybór odpowiedniego modelu.
W przypadku zastosowania dekoracyjnego optymalnym wyborem są taśmy o niższym poborze mocy – począwszy, od nisko poborowych taśm 1,8W/m, a kończąc na gęstych taśmach LED 9,6W/m. W przypadku zastosowań dekoracyjnych nie ma sensu decydować się na większe moce. Skoro i tak nie potrzebujemy silnego światła to nie ma potrzeby pchać się w wysoki pobór mocy. Wiązał się on będzie z wyższymi kosztami użytkowania oraz koniecznością wyboru mocniejszych i większych zasilaczy. Będą one nie tylko droższe, ale również trudniejsze w ukryciu.

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

W przypadku, gdy poszukujemy mocnego światła standardowym przedziałem mocy, w którym wybieramy taśmy jest zakres od 14,4W do nawet 30W/m. Najczęściej im wyższa moc, tym większa ilość światła. Stąd też dla oświetlenia głównego stosuje się właśnie taśmy o wyższym poborze mocy. Choć często wybierane są również taśmy LED profesjonalne 9,6W lub 10W. Wszystko zależy od tego, ile metrów taśmy używamy. Pamiętać trzeba o tym, że im wyższa moc, tym większy zasilacz należy użyć. Szczególnie że zasilacz LED musi być przewymiarowany o około 10-15%.

laczenie-linii-LED

Taśma LED ile lumenów

Powyżej wspomnieliśmy o tym, że im wyższa moc, tym więcej światła, jednak zawsze należy sprawdzić taśma LED ile lumenów posiada. Wynika to z tego, że ilość lumenów różnic się będzie nie tylko zależnie od mocy, ale również od modelu. Dla przykładu zwykła taśma ekonomiczna 300 SMD 3528 będzie mieć mniej lumenów niż taśma LED Premium Led Line o tej samej mocy. Oczywiście im więcej lumenów tym lepiej taśma nadawać się będzie na oświetlenie główne. Dlatego też, w zależności od tego, gdzie będzie używana nie zawsze kierować się musimy jak najwyższa ich ilością. Do rozwiązań dekoracyjnych przeważnie stosuje się taśmy sięgające 700 lm/m. Dla ułatwienia za punkt graniczny przyjąć można 1000 lm/m – powyżej tej ilości paski ledowe służą już raczej, jako mocne oświetlenie. Coś, o czym warto pamiętać jest to, że taśmy LED przeważnie montuje się wykorzystując profil aluminiowy LED. W nich z kolei często używamy rozpraszających blend. Klosze mleczne, czy też mrożone rozpraszają światło dając ciekawy efekt wizualny, jednak zabierają przy tym sporą część światła. Warto o tym pamiętać wybierając taśmy ledowe.

Sprawdź jakie są modele profili LED i do czego możemy je wykorzystać

Podsumowując, wybór taśm LED nie jest prosty, podobnie nie jest łatwo stworzyć jednorodny, sztywny ranking taśm LED. Bardziej opierać się on może o generalne zasady, jakimi warto się kierować przy wyborze pasków ledowych. Jeśli jednak poznamy te zasady, to wybór będzie znacznie prostszy.

linie-led

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 16 lutego 2021