Spis treści

Jak podłączyć taśmę LED pod schodami?

Przez wiele lat przed wynalezieniem technologii LED jedynym sensownym oświetleniem schodów było oświetlenie sufitowe lub ścienne. Zazwyczaj były stosowane tradycyjne żyrandole lub kinkiety. Mimo tego, że technologia LED istniała już kilka lat, mało kto decydował się na zaufanie takiemu rodzaju oświetlenia. Na szczęście dzisiaj żyjemy już w czasach, gdzie technologia LED jest powszechna i używana na co dzień, a można rzec, że zaczyna wypierać z rynku standardową formę oświetlenia. Jak podłączyć taśmę LED pod schodami?

Na schodach łatwo jest się wywrócić i zrobić sobie krzywdę, dlatego podświetlane schody są tak ważne. W tym wpisie doradzę Ci jak podłączyć taśmę LED pod schodami, przecież w istocie rzeczy, nikt nie chce wchodzić po schodach w pełnych ciemnościach.

jak podlaczyc tasme led pod schodami, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia Twojej apteki. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak zamontować taśmę LED na schodach?

Oświetlenie schodów LED najlepiej zacząć od dobrego zaprojektowania schodów oraz instalacji elektrycznej. Przemyślenie sprawy oraz rozważenie wszystkich możliwości oświetlenia dekoracyjnego ułatwi Państwu pracę, zaoszczędzi nerwów oraz przede wszystkim czasu. Zaplanowanie oświetlenia schodowego, pozwoli na omówienie sprawy z wykonawcą, który naniesie odpowiednie poprawki do projektu.

Jeżeli planujesz zastosować schody drewniane, to mądrym rozwiązaniem jest poprosić wykonawcę o wykonanie odpowiednich frezów do zamontowania taśmy LED oraz zaplanować odpowiednie ukrycie przewodów. Do schodów drewnianych idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie profilu aluminiowego, który odpowiednio będzie odprowadzał ciepło. Jeżeli decydujesz się na schody z kamienia, to najlepszym wyborem zamontowania profilu aluminiowego, będzie montaż za pomocą kleju. Istotny jest też sposób instalacji, najlepiej taśmy ledowe instalować około 5 cm od krawędzi.

Jak zamontować taśmę LED na schodach

Zobacz również nasze inne artykuły o taśmach LED

Oświetlenie schodów, a wybór taśmy LED

Teraz gdy wiemy jak zamontować taśmę LED na schodach, przyszła pora na wybór odpowiedniej taśmy LED. Wiele lat temu, kiedy technologia LED dopiero stawiała swoje pierwsze kroki na rynku, wybór byłby prosty i szybki. Na początku dysponowaliśmy wąskim wyborem, z racji tego, że taśmy były produkowane głównie w jednej wybranej barwie światła. Natomiast wraz z rozwojem technologii LED na rynku pojawił się szeroki wybór taśm LED, w których to do wyboru mam różnego rodzaju barwy światła, jak również możliwość ich sterowania.

Oświetlenie schodów w dzisiejszych czasach nabrało walorów estetycznych oraz dekoracyjnych i stało się sprawą mocno indywidualną, zależną od naszych własnych potrzeb. Wybór taśmy LED wpłynie na atmosferę i klimat panujący w naszym domu. Dlatego, jeżeli lubisz zmieniać wygląd swojego domu względem okoliczności lub pór roku, to system RGB jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu taśmy LED RGB możesz uzyskać głęboką czerwień lub awangardową pomarańcz. A więc jeżeli planujesz romantyczną kolację, to idealnie będą pasować kolory delikatnej żółci, które wprowadzą intymną atmosferę. Z kolei przy świętach Bożego Narodzenia świetnie sprawdzi się kolor zielony i czerwony.

Oświetlenie schodów, a wybór taśmy LED

Podświetlenie schodów taśmą LED

Trzeba pamiętać, że podświetlenie schodów taśmą LED wiąże się też z odpowiednim dobraniem profilu, który chroni samą taśmę LED przed uszkodzeniem. Profile LED różnią się materiałem, rodzajem osłonki oraz ich właściwościami.

Profil LED schodowy
Profil LED schodowy

Profile schodowe są doskonałym rozwiązaniem na bezpieczne, funkcjonalne i designerskie oświetlenie schodów w domach, biurach, hotelach i każdym innym wnętrzu. Profile schodowe sprawdzają się w każdym sposobie i stylu aranżacji. Są dobrym wyborem do wnętrz nowoczesnych, klasycznych, industrialnych, a także rustykalnych czy nawet glamour. Wszędzie, gdzie zamontujemy profil schodowy, zbudujemy niepowtarzalny klimat oraz nastój, a schody oświetlone taśmą w takim profilu będą bezpieczne w użytkowaniu i atrakcyjne w wyglądzie.

Zobacz produkty

Najczęściej profile LED posiadają osłonkę przezroczystą bądź mleczną, która rozprasza światło, czego rezultatem jest mniejsza ilość światła, którą uzyskujemy. Przezroczysta osłonka służy jedynie ochronie samej taśmy LED, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na emitowane światło.

Sprawdź jaki profil do taśmy LED wybrać

W większości przypadków stosowane są standardowe profile do pomieszczeń wewnętrznych, istnieją natomiast też profile hermetyczne, które mogą być wykorzystywane na zewnątrz lub w miejscach, w których oświetlenie jest narażone na kontakt z wodą. Odpowiedni wybór profilu gwarantuje lepsze zabezpieczenie taśmy LED, co przekłada się na wyższą żywotność samego oświetlenia.

Podświetlenie schodów taśma LED

Przed rozpoczęciem projektowania, warto zastanowić się nad tym, czy chcemy zastosować oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w miejscach, w których po schodach często wchodzimy, mając zajęte ręce. Czujnik ruchu wykrywa nadchodzącą osobę do schodów i uaktywnia oświetlenie, dzięki czemu nie musimy martwić się włączaniem oświetlenia za pomocą łącznika schodowego. Podczas projektowania oświetlenia schodowego LED, warto też pamiętać o tym, aby zasilacz nie chodził biernie, to znaczy, aby odcięcie zasilania najlepiej było na zasilaczu, a nie na samej taśmie LED. Takie rozwiązanie pozwoli na większą energooszczędność i mniejszą eksploatację oświetlenia. Na szczęście montowanie taśmy LED jest o tyle komfortowe, że w większości przypadków możemy ją ciąć co 5 cm. Daje to nam szeroki wachlarz możliwości montażowych, który dopasuje się do każdego rodzaju schodów.

Schody podświetlane taśmą LED – gotowe aranżacje

Schody podświetlane taśmą LED to też rozwiązanie do już istniejących schodów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlenie taśmą LED zamontować już na gotowych schodach. Często w takich sytuacjach nie ma możliwości zrobienia frezów, aby zamaskować profil, wtedy wystarczy zamontować profil nawierzchniowo za pomocą klej. Oświetlenie schodów wewnętrznych z wykorzystaniem taśm LED to jak widać nowoczesna forma oświetlenia, która staje się coraz bardziej popularna w naszych domach. Tani koszt, wysoka energooszczędność oraz długa żywotność zdecydowanie przechyla szalę zwycięstwa nad standardowym oświetleniem. W aranżacjach często stosowana jest oprawa schodowa LED, która wzbogaca oświetlenie dekoracyjne. Jeżeli planujemy aranżację schodów taśmą LED RGB, to mądrym zaopatrzeniem będzie sterownik LED, który pozwoli na sterowanie całym oświetleniem.

Zobacz więcej z kategorii

Oprawa schodowa LEDZobacz produkty

Dzięki czemu możemy dostosować klimat i atmosferę do naszych potrzeb oraz panujących okoliczności. Można zaprogramować sterownik LED, aby włączać mniejszą moc światła, przez co unikniemy efektu olśnienia w nocy. Oświetlenie schodowe LED nadaje się do każdego rodzaju aranżacji, zazwyczaj wykorzystywany jest w nowoczesnym wystroju wnętrz, natomiast coraz częściej można spotkać je w klasycznych wystrojach, w których wprowadzają ciekawy kontrast oświetlenia.

jak podlaczyc tasme led pod schodami

Jak podłączyć taśmę LED pod schodami?

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTaśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8Mmzobacz produkt
ZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDC 12A FUT036SAZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDC 12A FUT036SAzobacz produkt
profile aluminioweProfile aluminiowezobacz więcej

Oświetlenie schodów jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale także elementem dekoracyjnym, który może nadać wnętrzu unikalny charakter. W dzisiejszych czasach taśmy LED są doskonałym rozwiązaniem do podświetlania schodów. Warto jednak pamiętać, że projektując oświetlenie schodowe, ważne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej i dobranie właściwego typu taśmy LED. Przy montażu taśmy LED na schodach należy rozważyć rodzaj schodów, czy są one drewniane czy kamienne, ponieważ to wpłynie na sposób montażu i zabezpieczenia taśmy. Profil aluminiowy może być idealnym rozwiązaniem, a odpowiedni wybór profilu zapewnia lepszą ochronę taśmy LED i wydłuża jej żywotność. Wybór taśmy LED również ma kluczowe znaczenie, ponieważ różne rodzaje taśm oferują różne barwy światła i możliwość sterowania. Jeśli chcemy uzyskać efekt dekoracyjny, taśmy LED RGB pozwalają na zmianę kolorów, co pozwoli dostosować oświetlenie do okoliczności i nastroju. Podczas montażu taśmy LED na schodach warto również rozważyć zastosowanie czujnika ruchu, który automatycznie włączy oświetlenie po wykryciu ruchu. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku częstego korzystania z schodów. Ostatecznie oświetlenie schodów taśmą LED to nowoczesne, energooszczędne i estetyczne rozwiązanie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki niemu schody staną się nie tylko bezpieczne, ale także atrakcyjne wizualnie, tworząc unikalny klimat w wnętrzu.

jak podlaczyc tasme led pod schodami, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 6 sierpnia 2019