Spis treści

Oświetlenie w aptece – wskazówki, porady i porównania

Jak dobrze i ekonomicznie oświetlić aptekę, to i wiele innych pytań zadają sobie właściciele aptek.  Oświetlenie w aptece – wskazówki, porady i porównania.  Apteka należy do specyficznej sieci sprzedażowej. Jest to w istocie placówka handlowa, ale o charakterze stricte medycznym.  Od wielu lat tendencja w oświetleniu ewoluowała i znacznie się unowocześniła. Kiedyś oświetlenie było bardziej klimatyczne i akcentowe. Powstanie nowych technologii, a zwłaszcza oświetlenia LED sprawiało, że  na tą chwilę, wszyscy stawiają na równomierność oświetlenia. Z mody wyszły już nieoświetlone pomieszczenia, a wręcz przeciwnie. Duże wymagania co do ilości napisów, jakie mają, znajdować się na lekach sprawią, iż coraz więcej tekstu musi się zmieścić, na coraz mniejszych opakowaniach. Dla tego ciemne pomieszczenia odchodzą do lamusa. Dzisiaj stawia się pomieszczenia dobrze i równomiernie doświetlone.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

W takim pomieszczeniu świetnym wyborem będą panele LED. I teraz stajemy przed ciężkim wyborem co wybrać czym się kierować i co wychodzi najbardziej ekonomicznie. Na tym blogu, postaram się pokazać kilka wariantów. Przedstawić swoją krótką opinię na temat oświetlenia w aptekach.

oswietlenie w aptece, sklep z oswietleniem smd-led.pl, baner reklamowy

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia Twojej apteki. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Najczęściej wybierane panele LED przez naszych klientów do aptek:

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Najczęściej wybierane oświetlenie w aptece

Oprawa rastrowa w aptece  to do tej pory najbardziej popularna lampa jaką, można było zobaczyć na salach sprzedażowych w obiektach tego typu. Oprawy te charakteryzują się możliwością montażu zarówno natynkowego, jak i podtynkowego w zależności od ich rodzaju. Jeżeli chodzi o montaż podtynkowy, najczęściej wykonany był, w sufitach podwieszanych typu Armstrong. Ze względu na dość atrakcyjną cenę i popularność zastosowań tego rodzaju lampy do oświetlenia apteki, były szczególnie modne w przeciągu ostatnich 20 lat. Niestety zużywały one dość dużo energii elektrycznej, pojedyncza świetlówka pobiera, aż  18W. Typowa lampa rastrowa miała je 4 zamontowane w suficie, co dawało nam wynik 72W. Oczywiście statecznik też nie chodził za darmo i w zależności od danego typu,  pochłaniał kilkuprocentowa część energii elektrycznej.  Oprawy typu rastr ma dość głęboko osadzone źródła światła, efektem tego jest odbłyśnik. Jego obecność w lampie modeluje światło,  zawężając jej kąt świecenia. Świetlówki gazowe świecą dookoła. Odbłyśnik kieruje światło odbite. Modeluje je do dołu.

oswietlenie w aptece wskazowki porady i porownania

Oświetlenie w aptece – wskazówki, porady i porównania

Przerabianie opraw rastrowych pod świetlówki LED. Czy to się opłaca?

Według naszej skromnej opinii,  nie polecamy takiego rozwiązania, z kilku prostych powodów. Po pierwsze stare oprawy rastrowe po kilku latach użytkowania mają często powygrzewane przewody. Kolejnym elementem, który w naturalny sposób degraduje się, są to gniazda. One też często są w stanie agonalnym i kruszą się podczas demontażu. To już są dwa powody, dlaczego nie warto przerabiać opraw, ale kolejny jest też dość poważny a w sumie najważniejszy ze względów bezpieczeństwa. Każdy z nas ma ubezpieczony lokal i nie daj Boże, ulegnie on podpaleniu w wyniku zwarcia instalacji. Podczas oględzin ktoś zauważy, iż oprawy zostały zmodyfikowane metodą rzemieślniczą. Ubezpieczyciel może się wymigać z odpowiedzialności za szkodę. Tak naprawdę przerabianie oprawy nie jest też, tak ekonomiczne co bardzo policzyć.

Oświetlenie apteki

  1. 8 x (5 zł cena uśredniona za jedno gniazdo) daje nam wynik 40zł.
  2. Okablowanie to koszt około 10 zł
  3. Przeróbka oprawy to koszt od 30zł za 1szt w górę
  4. Dodałbym jeszcze koszt świetlówek, ale tez zależy od ich rodzaju.

Reasumując 80 zł to przybliżony koszt modernizacji oprawy, ale czy on się opłaca? Sami państwo policzcie. Oczywiście nie musimy wymieniać wszystkich gniazd, ale nigdy nie będziemy mieć  pewności, że, istniejącą nie są zbyt zdegradowane. No i zostaje sprawa certyfikatu opraw, który nie jest już ważny po ich zmodyfikowaniu.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach medycznych

Oświetlenie apteki – co wybrać

Panele LED to jedno z nowocześniejszych propozycji do oświetlenia apteki. Większość Paneli ma znormalizowany wymiar 595mm x595mm. Panel Led do apteki w przeciwieństwie do oprawy rastrowej na świetlówki świeci całą swoją powierzchnią i jego kąt świecenia jest zdecydowanie większy niż oprawach  typu Armstrong. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest osiągnąć równomierność oświetlenia. Duża różnorodność mocy,  począwszy od 36W, sięgających nawet do 60W, pozwala nam spokojnie zastąpić,  każdą oprawę rastrową. Panele sufitowe Led mogą być montowane na kilka sposobów:

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt
  • montaż natynkowy  – do takiego montażu są dedykowane ramki do Paneli, które przykręcamy bezpośrednio do sufitu i wsuwamy w nie Panel Led.
  • podtynkowy – np. w płytach karton gipsowych za pomocą specjalnie dedykowanych klipsów, które montujemy do naszego Panela.
  • zawieszenie panelu LED na linkach – Specjalny system zawiesi linkowych zrobiony na podciągach. Szybki i prosty montaż natynkowy. Zakres regulacji od 3cm do nawet 1,5m (w zależności od rodzaju linek)
  • instalacja w suficie szkieletowym Armstronga  najprostszy z montaży tutaj panel opieramy na konstrukcji szkieletowej. Nie potrzeba żadnych innych zabezpieczeń.
Panele LED

Panele LED

Panele LED w aptece i różne sposoby montażu

Jak widać sposobów na montaż jest wiele, dzięki czemu z pewnością dobierzemy odpowiedni dla siebie. Musimy stanąć tu też przed poważnym problemem, a mianowicie ile lamp będzie nam potrzebnych i jakiej mocy lamp używać w Aptece. Te pytania i wiele innych budują się w naszych głowach. Jest prosty sposób, aby odpowiedzieć na to pytanie. Każdy szanujący się sklep z oświetleniem ma możliwość zaprojektowania oświetlenia do Apteki. Obliczenia ile danych lamp powinno znaleźć się np. na dziale obsługi klienta, czy w laboratorium Apteki, lub w pomieszczeniach gospodarczo magazynowych.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Szanujący się producenci udostępniają pliki „.dwg” do swoich lamp są to pliki z fotometryczne, które można zaimplementować do programu typu Dialux, czy Relux sprawny projektant dobierze odpowiednią moc lampy a co najważniejsze pokaże jak rozłożyć odpowiednio oświetlenie by spełniało wszystkie normy. Oczywiście takie projekty wykonujemy całkowicie bezpłatnie. Właściciel apteki ma wtedy pewność, iż użycie odpowiedniej ilość lamp zapewni odpowiedni standard jemu i jego pracownikom.

Projekt oświetlenia Apteki – przykłady i wskazówki

Dużo by omawiać co dostają państwo w takim projekcie oświetleniowym i nie temu ma służyć ten artykuł. Mogę jednak obiecać iż zrobimy osobny wpis obrazujący jak dokładnie czytać projekt oświetlenia. Pokażemy kilka kartek żeby państwo mogli poglądowo zobaczyć co i jak w takim projekcie oświetlenia Apteki może się znajdować.

Projektowanie oświetlenia do apteki - oświetlenie w aptece

Projektowanie oświetlenia do apteki – oświetlenie w aptece

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Pierwsza strona to zawsze dane oprawy jaka była użyta w projekcie. Znajdziemy tutaj począwszy od nazwy oprawy jej nr. katalogowy, czy barwę światła. Kolejną rzeczą jest tzw. wylot światła czyli rozsył danej oprawy. Oczywiście te dane są mocno okrojone czym więcej stron będziemy przeglądać tym coraz więcej danych otrzymamy. Na następnym zdjęciu zobaczą państwo trochę więcej danych.

projektowanie oświetlenia do aptek - oświetlenie w aptece

projektowanie oświetlenia do aptek – oświetlenie w aptece

Już widać wstępny rozstaw opraw jakie projektant nam wrysował w nasz projekt. Oczywiście wszystko to jest projektowane według wskazówek i potrzeb właścicieli aptek i także zgodnie z normami obowiązującymi w naszym kraju.  Projekt pokazuje poziom oświetlenia na różnych płaszczyznach począwszy od podłogi, ścian, sufitów czy na tzw. płaszczyźnie pracy która w tym przypadku wynosi 85 cm od podłogi. Jest to wysokość standardowej powierzchni biurka.

Sprawdź jak powstaje projekt oświetlenia LED

Podsumowanie wpisu o oświetleniu w aptece

Polecamy zdać się na fachowców nie podraża to w żaden sposób kosztów inwestycji, a wręcz przeciwnie pozwala na dobranie odpowiedniego oświetlenia. Producenci wręcz nalegają, by polegać na projektach. Takie projekty przypominamy są oczywiście bezpłatne chodź trwa to kilka dni warto poczekać i zdać się na projektanta oświetlenia który z chirurgiczną precyzją dobierze nam odpowiednie oświetlenie do apteki. No zapomniał bym o oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym w naszych aptekach oczywiście też polecamy projekt takiego oświetlenia. W razie problemów odpowiedni dobór oświetlenia pomoże nam zapewnić dobrze oświetloną drogę ewakuacyjną w naszej aptece. Jeśli poszukują Państwo oświetlenia LED do innych pomieszczeń o wyższych wymaganiach, zapraszamy również do zapoznania się z naszym wpisem „Jak oświetlić szpital„. Znajdą w nim Państwo szereg porad oraz wskazówek na temat szpitalnego oświetlenia. Produkty do oświetlenia apteki i szpitalu znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym smd-led.pl.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 4 grudnia 2018