Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

SMD

Co oznacza skrót SMD?


Diody LED typu SMD  to obecnie najpowszechniej spotykane źródła światła w żarówkach, taśmach czy halogenach ledowych.  Sam skrót SMD  (Surface Mount Device) oznacza rodzaj montażu diod LED. Montaż SMD mówiąc w uproszczeniu to położenie diody na wyznaczone miejsca na ścieżkach płytki i przylutowanie jej do powierzchni płytki na której leży dioda. Taki sposób montażu pozwala na  miniaturyzację podzespołów, a także poprawia ich właściwości elektryczne i mechaniczne. Diody SMD w odróżnieniu do diod LED pierwszej generacji  osiągają wyższą sprawność przy zamianie energii elektrycznej na światło.  Produkcja energii jest zredukowana do minimum dzięki czemu diody SMD zawsze pozostają zimne, nie wypalają się szybko, i maja bardzo długą żywotność.

 

Dioda LED


Numer po skrócie SMD oznacza nic innego tylko rozmiar diody. Czyli:

- dioda SMD 3528 to dioda o wymiarach 3,5mm x 2,8mm
- dioda SMD 5050 to dioda o wymiarach 5,0mm x 5,0mm
- dioda SMD 5630 to dioda o wymiarach 5,6mm x 3,0mm
- dioda SMD 3014 to dioda o wymiarach 3,0mm x 1,4mm


Rodzaje diod SMD

 

Kupując żarówkę LED z diodami SMD warto wiedzieć jaki model zagwarantuje nam najjaśniejsze i najmocniejsze  światło, a przy tym  długi okres bezawaryjnego świecenia. Mając na uwadze dynamiczny rozwój oświetlenia LED i wchodzenie na rynek coraz to nowszych generacji diod SMD postaramy się Państwu przybliżyć  jak diodę SMD, a  co za tym idzie jaką żarówkę LED, halogen LED czy taśmę LED najkorzystniej wybrać.

  • Dioda SMD 3528 – dioda SMD pierwszej generacji. Z racji małych rozmiarów zyskała ogromne zastosowanie w taśmach  LED. Na jej bazie powstało również wiele modeli żarówek z trzonkiem GU10, E27, E14, i MR16.  Jako że były to pierwsze diody SMD a więc ich moc i jasność nie powala na kolana.  Dioda SMD 3528 stała się podstawą do  stworzenia wydajnej  diody SMD 5050.
LED SMD
  • Dioda SMD 5050 - bardzo popularna dioda LED, która jest rozwinięciem i ulepszeniem diod z SMD 3528. Budowa diody SMD polega na zastosowaniu 3 chipów świecących czyli w dużym uproszczeniu można stwierdzić że dioda SMD 5050 zawiera trzy diody SMD 3528. SMD 5050 znajduje zastosowanie w bardzo energooszczędnych żarówkach LED E27, E14, GU10, MR16, G9, G4, i mocnych taśmach LED. 
Diody SMD
  • Dioda SMD 5630 są to diody będące modernizacją  diody SMD 5050. Dioda SMD 5630 wyróżnia dobra jasność, mocny strumień świetlny oraz duża porcja światła. Dzięki tym parametrom  ilość w żarówkach LED może być znacznie mniejsza niż diod 5050. Dają ładne, równomierne rozproszone oraz jasne światło. Diody SMD 5630  są powszechnie stosowane w żarówkach LED z trzonkiem E27 , E14, GU10, MR16. 
  • Dioda SMD 3014 –to rodzaj diody SMD stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku oświetleniowym.  Są to diody o małym rozmiarze lecz świecące jasnym i mocnym światłem . Na bazie diod SMD 3014 powstają  mocne taśmy LED, na razie rzadko spotykane z uwagi na wysoka cenę diod SMD 3014. Częściej diody SMD 3014 spotyka się w żarówkach GU10, E14 oraz E27 lub w  plafonach LED. Małe wymiary i duża jasność to to najważniejsze cechy tego rodzaju diody.
Ledy SMD
  • Dioda COB to rozwinięcie technologii SMD. Bardzo mocna dioda która świeci jasnym rozproszonym światłem. Ich moc dochodzi nawet 100W co odpowiada tradycyjnej lampie żarowej o mocy 700-800W. Diody COB o tak dużej mocy stosowane są w lampach przemysłowych ulicznych i magazynowych. Na co dzień mniejsze diody COB możemy również spotkać w żarówkach LED, halogenach LED, naświetlaczach LED i plafonach LED.  Z uwagi na ciepło jakie wytwarzają przy większych mocach diody COB  muszą być wyposażane w zewnętrzny radiator  Radiator wykonany z aluminium lub miedzi zapobiegnie ich wypaleniu się.  Diody COB są drogie, jednak trwałe i przewyższają jakością inne rodzaje diod LED.

 * Pola wymagane