Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Automatyka domowa

Obecnie coraz bardziej popularnym tematem staje się automatyka domowa. Nie tylko przy budowie nowego domu, ale również w mieszkaniach i domach, które nie były projektowane z myślą o inteligentnym domu. Dzieje się tak z 3 powodów. Pierwszym jest to, że ludzie coraz bardziej doceniają wpływ automatyki domowej i płynącej z niej ułatwień w życiu codziennym. Drugim powodem są ceny osprzętu, które w przypadku niektórych systemów są naprawdę niedrogie. Trzeci element wpływający na popularność inteligentnych domów to nowoczesne technologie bezprzewodowe IoT, dzięki którym automatyzację wprowadzić można w już gotowych obiektach bez konieczności kucia ścian i prowadzenia przewodowej instalacji sterującej.

Dzięki powyższym automatyka domu jest coraz częstszym elementem dostępnym u różnych producentów, co wpływa pozytywnie również na ilość dedykowanych do sterowania urządzeń, szczególnie w systemach bezprzewodowych. To z kolei przekłada się na to, że automatyka do domu staje się coraz tańsza i ma coraz większe możliwości automatyzacji codziennych czynności domowych. Prostota komunikacji bezprzewodowej i szeroki wybór elementów pozwala stworzyć inteligentny dom bez ponoszenia znacznych kosztów początkowych, jak cała instalacja kablowa. Dzięki temu możemy tworzyć swój inteligentny dom krok po kroku, etapami dostosowując go do wymogów, jakie przed nim stawiamy.

  1. Systemy - inteligentny dom
  2. Włącznik światła Wi-Fi
  3. Termostat Wi-Fi
  4. Gniazdko Wi-Fi
  5. Sterownik - inteligentny dom
Kolor:
Kształt żarówki:
Klasa energetyczna:
Producent:
Barwa światła:
Napięcie:
Zasilanie kontrolera:
Rodzaj sterownika:
Klasa szczelności:
Trzonek:
Gwarancja:
Opakowanie zbiorcze:
od: do szt.
Strumień świetlny:
od: do lm
Kąt świecenia:
od: do °
Temperatura barwowa:
od: do k
Wydajność:
od: do lm/W
Szerokość:
od: do mm
Moc:
od: do W
Waga:
od: do kg
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 187    Wyświetl po:

Systemy - inteligentny dom

Gdy rozważamy jak stworzyć nasz inteligentny dom systemy, które są dostępne na rynku, dają nam ogromne pole manewru, co do wyboru, w którą stronę chcemy pójść. Wśród wielu systemów inteligentnego domu dostępnych na rynku można wydzielić dwa podstawowe rodzaje - przewodowy system inteligentnego domu oraz systemy inteligentnego domu oparte o komunikację bezprzewodową. Każda z nich ma swoje wady i zalety i pierwszym wyborem podczas zmiany swojego domu, mieszkania czy firmy w inteligentną wersję Smart jest decyzja o wyborze jednego z nich.
Przewodowe systemy sterowania są pierwszą technologią, jaka używana była do automatyzacji budynków. W tym przypadku automatyka domu opiera się na przesyłaniu sygnału dedykowanymi do tego przewodami, które spięte są w jeden system centralny zarządzający domem. Niewątpliwą zaletą systemów opartych o sterowanie przewodowe jest szybkość działania i niezależność od źródeł zewnętrznych - centrala sterująca to w większości przypadków konsola, którą mamy fizycznie w domu. Niestety sterowanie przewodowe ma również wady. Chodzi tu głównie o sam koszt inwestycji. Aby przygotować sterowanie przewodowe, należy rozprowadzić wszystkie przewody dedykowane do sterowania - o ile w nowych obiektach dochodzi po prostu sam koszt okablowania, o tyle w starszych konstrukcjach wiąże się to również ze sporym remontem związanym, chociażby z kuciem ścian. Same systemy mają również dość wysoki próg finansowy wejścia związany z zakupem nie tylko oprzyrządowania, ale również całego okablowania. System domu inteligentnego tego typu wiązać się może z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dlatego też decydując się na tani inteligentny dom, większość klientów wybiera bezprzewodowy system sterowania domem. W dużej mierze oparty jest on o zewnętrznych dostawców usług takich jak Casambi, czy Tuya Smart, które udostępniają za darmo swoje serwery i umożliwiają sterowanie w chmurze. Są osoby, które wskazują wady takich systemów, mianowicie właśnie serwery zewnętrzne, co wpływa negatywnie na szybkość działania systemu, czy jego bezpieczeństwo. Na chwilę obecną jednak wady tego typu są praktycznie wyeliminowane. Dla przykładu Tuya Smart posiada serwery w wielu miejscach na świecie, redukując opóźnienia do praktycznie niezauważalnego poziomu. O bezpieczeństwo natomiast dbają odpowiednie firmy zewnętrzne, a firma posiada stosowne certyfikaty ISO zapewniające najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Przy tym wszystkim bezprzewodowe inteligentne rozwiązania dla domu posiadają jedną istotną zaletę - mianowicie niską cenę wdrożenia. Poprzez eliminację systemu kablowego, koszt instalacji inteligentnego domu spada praktycznie do zera, skupiając się wyłącznie na urządzeniach dedykowanych do współpracy w danym ekosystemie. Pozwala to wdrożyć tani inteligentny dom, który rozwijał będzie się z nami zgodnie z obecnymi potrzebami. System sterowania domem tego typu opiera się o protokoły bezprzewodowej transmisji danych jak Wi-Fi, Bluetooth, NB-ioT, czy Zigbee. To pozwala na sparowanie wielu urządzeń posiadających po prostu odpowiedni moduł komunikacji bezprzewodowej. Niezależnie czy w oparciu o bramkę centralną, czy też o technologię mesh, bezprzewodowy system inteligentnego domu to rozwiązanie dla osób chcących wprowadzić automatyzację w domu w niskiej cenie.

 

Włącznik światła Wi-Fi

Elementarną częścią domów inteligentnych jest oświetlenie. Podstawowym osprzętem, który jest w stanie zautomatyzować nawet zwykłe żarówki, jest włącznik światła Wi-Fi. Stosowany w bezprzewodowych systemach inteligentnego domu włącznik światła Wi-Fi to rozwiązanie, dzięki któremu możemy włączyć i wyłączać oświetlenie bez podnoszenia się z fotela. Można znaleźć modele w formie włącznika monostabilnego jak np. inteligentny włącznik światła XIAOMI. Jednak najczęstszym wyborem jest dotykowy włączniki światła Wi-Fi, przybierający formę szklanych paneli sterujących. Są one dzięki temu również elementem dekoracyjnym. Bezprzewodowy włącznik światła Wi-Fi w większości przypadków potrzebuje mieć doprowadzone do siebie zarówno fazę, jak i zero, o czym warto pamiętać przy ich montażu i zakupie. Jest to potrzebne, jako że włączniki światła Wi-Fi muszą odbierać sygnał nadawany przez użytkownika, więc muszą same być zasilane napięciem 230V. Włącznik światła na Wi-Fi może posiadać również wbudowaną baterię, która sprawia, że przewód neutralny nie jest potrzebny - są to jednak wybrane modele. Włącznik światła przez Wi-Fi jest podstawowym elementem używanym w oświetleniu inteligentnym. Warto jednak wspomnieć również o tym, że światło na Wi-Fi opierać się może również o zwykłe włączniki i dodatkowe oprzyrządowanie jak inteligentne sterowniki dopuszkowe, czy też dedykowane żarówki LED Wi-Fi, które posiadają własne, wbudowane odbiorniki. Wybierając włącznik oświetlenia Wi-Fi, warto rozważyć wybór modelu obsługującego komendy głosowe jak np. modele z serii Tuya Smart. Włącznik światła Wi-fi Google Home pozwoli na sterowanie oświetleniem z pomocą Asystenta Google, natomiast wsparcie Amazon Alexa pozwoli korzystać z pełni dobrodziejstw systemu firmy Amazon.

 

Termostat Wi-Fi

Kolejnym ważnym elementem systemów inteligentnego domu są termostaty. Termostat Wi-Fi to nic innego jak sterowalny regulator temperatury Wi-Fi. Pozwala on po wpięciu się w urządzenie typu piec, czy też panele podczerwieni na regulację nadawanej przez nie temperatury dla domu. W zależności od pogody możemy odpowiednio dostosować moc grzania, co pozwoli uniknąć nadmiernego dogrzewania domu i sprawi, że nigdy nie zapomnisz uruchomić ogrzewania w chłodniejsze dni. Innym rozwiązaniem jest termostat grzejnikowy Wi-Fi, czy też głowica termostatyczna Smart. Są to termostaty do grzejników Wi-Fi pozwalające na regulację temperatury dla wybranych grzejników montowanych w domu. Termostaty Wi-Fi tego typu pozwalają na dobranie odpowiedniego poziomu ogrzewania dla wskazanych pomieszczeń. Można więc powiedzieć, że jest to swoisty regulator pokojowy Wi-Fi. O ile termostaty centralne umożliwiają zarządzanie temperaturą w stopniu globalnym, o tyle termostat pokojowy Wi-Fi pozwoli nam w większym stopniu zindywidualizować sposób ogrzewania domu.

 

Gniazdko Wi-Fi

Gniazdko Wi-Fi to kolejny element automatyki dla domu, który w łatwy sposób pozwala na ustalanie różnorodnych procesów dla klasycznych urządzeń stosowanych w naszych domach. Inteligentne gniazdko pozwoli ci wyłączyć wszystkie zbędne urządzenia, które działają w trybie Stand By, pobierając niepotrzebnie energię. Stosując inteligentne gniazdko Wi-Fi bezprzewodowo, możemy sterować włączaniem urządzeń, czy to z telefonu, czy za pomocą komend głosowych. To sprawia, że gniazdka Wi-Fi są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dostęp do urządzenia jest utrudniony. Stosując inteligentne gniazdka, stworzyć możemy dokładnie zaplanowane harmonogramy i automatyzacje, dzięki którym twoja kawa zacznie parzyć się sama, zaraz po tym, jak gniazdko wykryje, że oświetlenie w sypialni zostało uruchomione. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, w jaki wykorzystać możemy gniazdko sterowane Wi-Fi. Stosując gniazdka na Wi-Fi, w prosty sposób, rozpocząć możemy modernizację domu i skierowanie go na tory Smart. Szczególnie że występować mogą zarówno jako wpinane w klasyczne gniazdka przejściówki, jak i kompletne gniazdko Wi-Fi podtynkowe. Dzięki temu o wiele łatwiej zastosować jest gniazdo z modułem Wi-Fi - nieważne czy możemy wymienić stare na nowszy model, czy nie - zawsze możemy użyć po prostu przejściówki. Gniazdko elektryczne Wi-Fi to świetny wybór na początek kariery z wprowadzaniem systemów Smart w swoim domu.

 

Sterownik - inteligentny dom

Biorąc pod uwagę sterownik, inteligentny dom może opierać się na centralnym sterowaniu bądź w oparciu o dedykowane sterowniki do wskazanych elementów systemu. Dlatego też, planując nasz inteligentny dom, sterownik musimy dobrać odpowiednio do wybranego przez nas systemu. Przykładowo w przypadku przewodowej automatyki domowej wykorzystuje się przeważnie centralny sterownik domu Inteligentnego, który komunikuje się z pomniejszymi elementami. W przypadku systemów bezprzewodowych sterownik do domu inteligentnego jest niewielką centralką przesyłającą dane, bądź nie występuje wcale jako element zewnętrzny. W wielu przypadkach sterownik inteligentnego domu to po prostu telefon komórkowy z dedykowaną dla konkretnego systemu Smart Aplikacją. Ewentualnie występują również pomniejsze elementy dedykowane do sterowania jak sterownik temperatury domu czy też sterownik światła w domu.

Ile kosztuje inteligentny dom i dlaczego warto?
11.02.2021 Ile kosztuje inteligentny dom i dlaczego warto?

Automatyka domowa i inteligentne rozwiązania to nowoczesny sposób na podniesienie funkcjonalności całego domu. Dlaczego warto się zainteresować takimi rozwiązaniami i jakie są jego koszty?

Więcej
Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem w domu
11.02.2021 Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesne oświetlenie LED umożliwia zdalne nim sterowanie. Opisujemy możliwości zdalnego sterowania oświetleniem i jego rodzaje.

Więcej


* Pola wymagane