Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

 

 

Oprawa LED z modułem awaryjnym

W poszukiwaniu odpowiedniego oświetlenia awaryjnego, często z pomocą przychodzi nam oprawa LED z modułem awaryjnym. O ile istnieją dedykowane niewielkie oczka awaryjne, o tyle bardzo często oprawa czy też lampa musi współgrać z pozostałym oświetleniem służącym jako oświetlenie podstawowe. Właśnie wtedy dobrym wyborem jest oprawa z modułem awaryjnym wykonana w oparciu o klasyczny design np. plafonu czy panelu LED. Decydując się na panel LED z modułem awaryjnym, czy też plafon z modułem awaryjnym sprawić można, że oświetlenie awaryjne w żaden sposób nie wyróżnia się na pierwszy rzut oka, spełniając swoją funkcję dopiero w razie ewentualnego zaniku prądu. Oprawy oświetleniowe z modułem awaryjnym mogą mieć wymienne źródła światła bądź może być to kompletna lampa z modułem awaryjnym posiadająca zintegrowane źródło światła. W zależności od zastosowanego oprzyrządowania oprawa LED z modułem awaryjnym posiada różny czas autonomii czy też funkcję testu. Dlatego też istotnym jest, by odpowiednio dobrać oprawy LED z modułem awaryjnym podczas zakupu.

  1. Oprawa z modułęm awaryjnym
  2. Panel LED z modułęm awaryjnym
  3. Plafon z modułem awaryjnym
  4. Lampa z modułem awaryjnym
  5. Oprawa oświetleniowa z modułem awaryjnym
Klasa szczelności:
Długość świetlówki:
Strumień świetlny [lm]:
od: do lm
Temperatura barwowa:
od: do k
Czas podtrzymania:
od: do h
Moc [W]:
od: do W
Cena:
od: do
Sortowanie:
[Produktów w tej kategorii: 32]   Wyświetl po:

Oprawa z modułem awaryjnym

Oprawa z modułem awaryjnym to rodzaj opraw awaryjnych z wymiennym źródłem światła. W większości oprawa oświetleniowa z modułem awaryjnym posiada dedykowane dla danego modelu źródła, które spełniają konkretne wymogi. Wszystko, aby spełnić wymagania certyfikatu przeciwpożarowego CNBOP. Najczęstszym przedstawicielem opraw tego typu jest oprawa świetlówkowa z modułem awaryjnym. Spowodowane jest to popularnością świetlówek LED i dużej ilości opraw stosowanych jako główne źródło światła. Celem wpasowania oświetlenia awaryjnego w tego typu system, oprawy świetlówkowe z modułem awaryjnym nie różnią się wizualnie od swoich klasycznych modeli, często będąc opartym o te same obudowy z dodanym modułem awaryjnym. Dwa najpopularniejsze typy obudowy to oprawa rastrowa LED z modułem awaryjnym i oprawa hermetyczna 2x36W z modułem awaryjnym. Z powyższych, zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem jest jednak oprawa świetlówkowa 2x36W z modułem awaryjnym w klasie szczelności IP65 (2x18W w wersji LED). Związane jest to z faktem, że rastry coraz częściej zamienia się na panele LED 60x60 i 30x120.

 

Panel LED z modułem awaryjnym

Wraz z lawinowo rosnącą popularnością paneli LED kwestią czasu był panel LED z modułem awaryjnym. Czym on jest? Jest to nic innego jak lampa LED z modułem awaryjnym przybierająca postać panelu 60cmx60cm (najpopularniejsza wersja paneli LED wykonywana jest w tym wymiarze). Dzięki wyposażeniu w moduł oświetlenia awaryjnego służy on zarówno jako oświetlenie główne, jak i awaryjne po zaniku zasilania. Duża ilość akcesoriów dla standardowych paneli sprawia, że panel LED z modułem awaryjnym zamontowany może być zarówno w sufitach kasetonowych, jak i podtynkowo w suficie G-K, natynkowo w ramce montażowej, bądź zwieszony na linkach. Jako że jest to lampa z zasilaniem awaryjnym łączy on najlepsze cechy paneli LED i lamp oświetlenia awaryjnego. Decydując się na panel LED z modułem awaryjnym, warto zweryfikować czy model posiada certyfikat CNBOP, oraz jaki strumień światła posiada. Związane jest to z tym że o ile klasycznych paneli można znaleźć na rynku oświetleniowym wiele, o tyle wersja z modułem awaryjnym wciąż występuje stosunkowo rzadko.

 

Plafon z modułem awaryjnym

Kolejnym popularnym typem lampy awaryjnej jest plafon z modułem awaryjnym. A dokładniej oparty o nowoczesną technologię oświetleniową plafon LED z modułem awaryjnym. Jest to lampa z zasilaniem awaryjnym w formie natynkowej plafoniery. Uniwersalny, ponadczasowy design plafoniery sprawia, że zastosować można je dosłownie wszędzie. Aby zagwarantować jak najlepsze wpasowanie się w inne oświetlenie, oprawa LED z modułem awaryjnym w formie plafonu może być zarówno okrągła, jak i kwadratowa - podobnie jak modele bez modułu zasilającego. Bardzo często wykonuje się je w oparciu o obudowy IP65 czy nawet IP66. Dzięki temu mogą być stosowane w korytarzach, przedsionkach, wiatrołapach i innych miejscach narażonych na wilgoć. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest plafon z modułem awaryjnym i czujnikiem ruchu czy też zmierzchu. Posiada on wszelkie zalety lamp wyposażonych w taką czujkę. Oprawa z modułem awaryjnym tego typu służyć będzie jako główne oświetlenie zapalające się jedynie, wtedy gdy wyczuje ruch w pobliżu, natomiast w przypadku ewakuacji będzie klasyczną lampą awaryjną.

 

Lampa z modułem awaryjnym

Podobnie jak w przypadku dedykowanych opraw awaryjnych, każda oprawa LED z modułem awaryjnym posiada określone właściwości, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Jednym z najistotniejszych współczynników jest czas autonomii, który określa jak długo po zaniku napięcia, lampa będzie emitować awaryjnie światło. Jako oświetlenie awaryjne oprawy pracują przeważnie w okolicach 2h. Jest to czas odrobinę krótszy niż w przypadku oczek awaryjnych, jednak związane jest to z większym poborem mocy lamp i opraw tego typu. Innym ważnym aspektem jest rodzaj testu. Oświetlenie awaryjne należy co jakiś czas testować pod względem prawidłowego funkcjonowania. Aby to wykonać, każda oprawa z modułem awaryjnym posiada specjalny test sprawdzający jej funkcjonowanie w warunkach awaryjnych. Lampa posiadać może test manualny, który opiera się na ręcznym naciśnięciu przycisku w oprawie, bądź test automatyczny, który z automatu co jakiś czas testuje lampę, sygnalizując, jeśli coś jest nie tak. Istnieją również modele z testem centralnym, jednak są rzadziej stosowane ze względu na wyższą cenę. Oprócz powyższych wartości warto pamiętać o sprawdzeniu właściwości świetlnych. O ile dodatkowe oczka awaryjne służą jedynie jako oświetlenie awaryjne, o tyle oprawy LED z modułem awaryjnym bardzo często są częścia oświetlenia podstawowego, więc warto sprawdzić ich parametry świecenia, by nie odstawały od reszty stosowanych urządzeń.

 

Oprawa oświetleniowa z modułem awaryjnym

Jak wskazano powyżej, każda oprawa oświetleniowa z modułem awaryjnym posiada własne niepowtarzalne parametry. Aby dobrać model odpowiedni dla siebie, warto te parametry znać i zapoznać się z dokładną specyfikacją techniczną lampy. To zapewni najlepszy wybór dla danego obiektu, czy też pomieszczenia. Przy wyborze lamp warto weryfikować również, czy dany model posiada certyfikat CNBOP wymagany do odbioru przez straż pożarną. O ile dedykowane oczka w większości przypadków posiadają go, o tyle oprawy oświetleniowe z modułem awaryjnym nie zawsze są certyfikowane, co może wpłynąć negatywnie na użytkowanie budynku. Każda oprawa LED z modułem awaryjnym posiadająca certyfikat CNBOP jest odpowiednio oznaczona, co ułatwia ich zidentyfikowanie i wybór wśród wielu modeli dostępnych na rynku.* Pola wymagane