Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Oprawa ewakuacyjna

Oprawa ewakuacyjna to oprawa specjalnego zastosowania. Oprawy ewakuacyjne służą do wskazania ścieżki ewakuacji w trakcie niebezpieczeństwa. Odpowiednio oznaczona i oświetlona droga bezpieczeństwa jest jednym z istotnych elementów podczas odbioru i użytkowania budynków. Co więcej, oprawy oświetlenia ewakuacyjnego są podstawą do zagwarantowania odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa obiektu. Jest to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy aspekt przy planowaniu obiektów użytkowania publicznego. Czym są jednak oprawy ewakuacyjne? Jest to lampa posiadająca piktogram wskazujący dokładnie kierunek, w którym należy podążać. Dlatego też często spotkać można je pod nazwą oprawa ewakuacyjna z piktogramem. Lampy ewakuacyjne LED podzielić można na dwa typy. Opawa ewakuacyjna kierunkowa, jak sama nazwa wskazuje pokazuje gdzie mamy się kierować podczas ewakuacji. Lampa wyjście ewakuacyjne wskazuje natomiast którędy wychodzimy z ewakuowanego budynku. Opisując oprawy ewakuacyjne cennik również jest istotnym czynnikiem, który podamy później.

  1. Lampa ewakuacyjna
  2. Oprawy ewakuacyjne
  3. Oprawa ewakuacyjna LED
  4. Lampy ewakuacyjne LED
  5. Lampa - wyjście ewakuacyjne
  6. Oprawy oświetlenia ewakuacyjnego
Klasa szczelności:
Tryb pracy:
Gwarancja:
Typ montażu:
Kolor:
Auto Test:
Barwa światła:
Trzonek:
Producent:
Strumień świetlny:
od: do lm
Szerokość:
od: do mm
Wysokość:
od: do mm
Opakowanie zbiorcze:
od: do szt.
Temperatura barwowa:
od: do k
Długość:
od: do mm
Wydajność:
od: do lm/W
Czas podtrzymania:
od: do h
Waga:
od: do kg
Moc:
od: do W
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 56    Wyświetl po:

Lampa ewakuacyjna

Gdy mamy na uwadze oprawy oświetlenia awaryjnego ewakuacyjnego najczęściej wybierana jest kompletna lampa ewakuacyjna. Wiąże się to z tym, że oprawy ewakuacyjne muszą być widoczne zawsze, nawet nocą podczas zaniku napięcia. Dlatego też stosuje się lampy ewakuacyjne, które posiadają własne źródło światła, rozświetlające piktogram nawet wtedy, gdzie nie ma innych elementów świetlnych w pobliżu. Lampy oświetlenia ewakuacyjnego często mają dwie funkcje i służą zarówno, jako oświetlenie ewakuacyjne, jak i awaryjne. Jedną z popularniejszych opraw tego typu jest lampa ewakuacyjna Intelight Orion. Zastosować ją możemy zarówno, jako lampę awaryjną, jak i oprawę ewakuacyjną. Oprawa ewakuacyjna Orion to nie jedyna lampa tego typu. Możemy znaleźć również inne modele, czy to w ofercie Intelight, czy też, jeśli jest to oprawa ewakuacyjna Hybryd. Oprawa awaryjna Orion jest jednak jedną z najczęściej wybieranych, jako że gdy mamy na uwadze lampy ewakuacyjne ceny tej serii są bardzo dobre w porównaniu do jakości.

 

Oprawy ewakuacyjne

Oprawy ewakuacyjne często mają wyższe ceny niż oświetlenie klasyczne ze względu na to, że ich zadaniem jest emisja oświetlenia już po zaniku prądu. Dlatego też, lampy oświetlenia ewakuacyjnego potrzebują mieć źródło energii, które umożliwi im świecenie zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne, niezależnie od dostępu do prądu, oraz tego czy jest dzień, czy noc. Oprawy ewakuacyjne dzielą się na 2 grupy, jeśli chodzi o sposoby zasilania. Pierwszą jest oprawa ewakuacyjna do centralnej baterii. Są to oprawy oświetlenia ewakuacyjnego, które wpina się do zaplanowanej wcześniej sieci kablowej, połączonej z jedną dużą baterią centralną. Zadaniem tej właśnie baterii jest doprowadzenie zasilania pod oprawy ewakuacyjne podczas zaniku prądu. Grupą drugą są oprawy ewakuacyjne z własnym źródłem zasilania. Oprawa ewakuacyjna tego typu posiada własny moduł zasilający, który ładuje się przy podłączeniu do sieci, a przy zaniku prądu pozwala pracować oprawie nawet przez kilka godzin by zapewnić widoczność kierunku ewakuacji.

 

Oprawa ewakuacyjna LED

Oprawa ewakuacyjna ma jedno zadanie - wskazywać drogę ewakuacji najdłużej jak to tylko możliwe, nawet gdy nie ma już prądu. Dlatego też obecnie najczęściej stosuje się oprawy ewakuacyjne LED. Oprawa ewakuacyjna LED posiada szereg zalet, które czynią z niej idealne rozwiązanie do tego typu zadań. Najważniejszym jest oczywiście niski pobór mocy. Dzięki temu, że źródło LED pobiera mało energii, oprawa ewakuacyjna może świecić kilka godzin, nawet przy zastosowaniu stosunkowo niewielkiego akumulatora. Niewielki wymiar diod pozwala na zmniejszenie wymiarów, przez co oprawa ewakuacyjna LED nie szpeci pomieszczeń, w których jest zastosowana. Kompaktowe wymiary sprawiają, że często jest to po prostu wąski pasek aluminium z pleksi i piktogramem (przykładem jest model Intelight Oximia). Pozwala to stosować oprawy oświetlenia ewakuacyjnego bez obawy o design w obiekcie. Oświetlenie ewakuacyjne LED ma jeszcze jeden znaczy plus. Biorąc pod uwagę oprawy ewakuacyjne, cena ich nie jest wygórowana, a samo użytkowanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, szczególnie w przypadku oprawa święcących światłem ciągłym, nie tylko w przypadku zaniku napięcia.

 

Lampy ewakuacyjne LED

Lampy ewakuacyjne LED wskazują drogę ewakuacji. Dlatego też często mają wskazany Punt montażu i nie możemy go zmienić niezależnie od tego, jakie są możliwości zamontowania ich w danym miejscu. Ze względu na to lampy ewakuacyjne często posiadają różne formy i dodatkowy osprzęt pozwalający zamontować je praktycznie wszędzie. Za przykład posłużyć może lampa Intelight Orion. O ile w przypadku montażu naściennego piktogram nakleić można bezpośrednio na oprawę, o tyle w przypadku montażu nasufitowego nie zdałoby to egzaminu. Dlatego tez oprawa ewakuacyjna Orion posiada dedykowaną dwustronną ramkę pod piktogram, która umożliwia bezproblemowe stosowanie jej właśnie przy montażu do sufitu. Co więcej, oprawa ewakuacyjna posiada również maskownicę do montażu podtynkowego, dzięki czemu lampa wpasuje się w sufit podwieszany. W zależności od modelu lampa ewakuacyjna może mieć również inne typy montażu takie jak zestaw do podwieszania czy montażu flagowego. Pozwala to zamontować lampy ewakuacyjne LED dosłownie w każdym miejscu.

 

Lampa - wyjście ewakuacyjne

Jednak lampy ewakuacyjne to nie tylko wskazanie kierunku i oprawa ewakuacyjna kierunkowa. Lampa wyjście ewakuacyjne jest równie ważna ze względu na fakt, że określa dokładnie wyjścia ewakuacyjne z budynku. Jest to o tyle istotne, że odpowiednie wyznaczenie wyjść ewakuacyjnych zapewnia swobodne i bezpieczne opuszczenie ewakuowanego obiektu. Oprawa ewakuacyjna typu wyjście awaryjne posiada specjalne piktogramy, na których widnieją albo drzwi, albo po prostu napis "Wyjście Ewakuacyjne". Specjalnym typem opraw tego typu są oprawy montowane na zewnątrz budynku. Ze względu na warunki atmosferyczne, jakie panują w naszym klimacie i fakt, że oprawy w większości posiadają własne źródła zasilania, muszą być odpowiednio wyposażone. Pamiętać należy, że minusowe temperatury wpływają negatywnie na akumulatory w tym na moduł awaryjny do opraw LED. Stąd, oprawy tego typu wyposaża się w specjalne układy grzewcze. Grzałki sprawiają, że oprawa ewakuacyjna LED zachowuje właściwości podtrzymania światła nawet w przypadku temperatur poniżej zera.

 

Oprawy oświetlenia ewakuacyjnego

Podsumowując, oprawy oświetlenia ewakuacyjnego są niezbędnym elementem większości budynków użytku publicznego. Nie tylko ze względu na to, że podnoszą bezpieczeństwo, ale tez na to, że jest to po prostu wymóg prawny. Dlatego też, jeśli posiadamy obiekt i musimy wyposażyć się w oprawy ewakuacyjne, cena jest istotnym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę. Ceny opraw ewakuacyjnych różnią się znacząco w zależności od modelu i sposobu zastosowania. Średnio przyjąć można, że cena dobrej oprawy ewakuacyjnej zaczyna się między 100-200 zł i idzie w górę. Dlatego też już na etapie planowania obiektu rozważyć, jakie oprawy ewakuacyjne chcemy użyć i odpowiednio dostosować go tak, by zrobić to rozsądnym kosztem.* Pola wymagane